Почетак II фазе пројекта “Превентивна конзервација збирки Земаљског музеја БиХ“

10.12.2019

У Земаљском музеју БиХ данас је одржана презентација резултата рада музеја након поновног отварања 2015. године. Том су се приликом присутнима обратили Њ.Е. Ерик Нелсон, амбасадор САД-а у БиХ, директор Земаљског музеја Мирсад Сијарић и Синиша Шешум, представник УНЕСКО-а у БиХ.

 

Овај медијски догађај био је и прилика да се најави почетак II фазе пројекта “Превентивна конзервација збирки Земаљског музеја БиХ“ за који су средства у износу од 425.000,00 $ (765.000,00 конвертибилних марака) и овај пут обезбијеђена из Специјалног фонда америчких амбасадора за очување културног насљеђа, односно U.S. Department of State. Пројекат cпроводи Комисија за очување националних споменика.

            Главни циљ II фазе је побољшати отпорност све четири зграде музејског павиљона на ризике од пожара, поплава и негативних утицаја околине, у циљу безбједности збирки и очувања преко три милиона артефаката.

            Током прве фазе пројекта која је окончана средином ове године, и за коју је Влада САД-а издвојила преко један милион конвертибилних марака (око 625.000 $), ниво заштите збирки усклађен је са међународно прописаним стандардима. У том смислу, завршени су радови на уградњи система ватродојаве у зградама археологије и природних наука, те видеонадзора у цијелом комплексу Земаљског музеја. Уграђен је најсавременији систем видеонадзора на објекте музеја, те је са укупно 104 спољне и унутрашње камере и противпровалним сензорима значајно унапређена безбједност од крађе и вандализма. Заштита од вандализма и крађа унапређена је и рестаурацијом балустрадних ограда на терасама музеја, које осим функционалности доприносе и естетској вриједности амбијенталне цјелине. Поред наведених активности извршена је рестаурација кровова над Одјељењем за праисторију и рестаурација ентеријера, као и рестаурација зидног и стропног сликарства у овом Одјељењу. Поред тога, набављена је софистицирана опрема за потребе cпровођења поступака превентивне конзервације збирки. Ријеч је о тринаест савремених апарата који ће унаприједити рад Одјељења за конзервацију Земаљског музеја, те унаприједити досадашњу праксу у cпровођењу мјера превентивне конзервације.

 

Даље активности планиране II фазом пројекта урађене су у складу с препорукама стручњака Смитсониан института из Вашингтона, који су посјетили музеј.

У овој фази пројекта у наредне двије године планирано је cпровести сљедеће активности:

  • Радове на електроинсталацијама у четири павиљона музеја;
  • Oбезбјеђивање одговарајућих околишних услова, обнављањем водоводних и канализационих инсталација;
  • Поправку и замјену столарије за зграду Одсјека за природне науке те
  • Дјеломичну хитну санацију кровова на западном објекту.

Наглашавамо да је овај пројекат од изузетног значаја не само за идентитет града Сарајева, већ и за цјелокупну босанскохерцеговачку баштину, те представља наставак успјешне дугогодишње сарадње Комисије за очување националних споменика БиХ, Земаљског музеја БиХ и Амбасаде САД у Сарајеву.